Liczba pytań: 766204

Liczba odpowiedzi: 7157047

Kategoria: Ginekolog
(5 odpowiedzi)
gość
Pytanie zadaje: ewa [25.05.2010]

Nadżerka

czy ktoras z was to miala?? co to jest?? jak mozna to wyleczyc?? skad sie to bierze prosze o szczere odpowiedzi dziekuje z góry

Najlepsza odpowiedź
   
(23 - 0)
100%
ja miełam często, tabletki lub wypalanka, lub zamrażanie, ja niebyłam nigdy w ciązy więc mi zaproponowano zamrażanie, i cieszę się puki byłam leczona tabletkami to ciąge wracał po zamrażaniu proble sie skończył. Troche boli , ale po wszystkim o tak czułam sie o niebo lepiej.
gość  gość 26.05.2010 cytuj zgłoś


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Pozostałe odpowiedzi
   
(23 - 0)
100%
tabletki dopochwowe lub wypalanie.
gość gość 25.05.10, 15:10 cytuj link zgłoś

   
(23 - 0)
100%
Jest najczęstszą dolegliwością kobiecych narządów płciowych. O jej wykryciu najczęściej decyduje przypadek podczas zwykłego badania ginekologicznego. Nadżerka, dawniej zwana „erytroplakią”, jest dziś prawdziwą plagą współczesnych kobiet. W jaki sposób diagnozuje się tę chorobę? Wystarczy tylko wybrać się do najbardziej „dowcipnego” ze specjalistów. W trakcie wizyty lekarz ginekolog, używając wziernika, dogłębnie obejrzy narządy rozrodcze i bazując na głęboko rozwiniętym zmyśle dotyku i wzroku, z pewnością odkryje wszelkie niepokojące zmiany. Nadżerka to bardzo sprytna i niepozorna choroba, niepowodująca bardziej uciążliwych dolegliwości. Do najczęstszych objawów należą: obfite upławy z pochwy, co ściśle wiąże się z dużą ilością śluzu, który wytwarza nadżerka oraz wydzielina, której towarzyszyć może stan zapalny, wywołuje podrażnienia, będące źródłem dyskomfortu. Zdarza się, że nadżerce towarzyszą bóle brzucha i okolicy krzyżowej. Jeśli po stosunku seksualnym lub badaniu ginekologicznym pojawiają się plamienia albo co gorsza krwawienia, bezapelacyjnie są to sygnały wymagające lekarskiej analizy.

Najogólniej pisząc, istnieją trzy gatunki zmian o tym podłożu. Pierwsza – nadżerka prawdziwa, odznacza się ubytkami w nabłonku. Diagnozuje się ją w zaledwie 2-10% przypadków stwierdzających zmiany szyjki macicy. Jak powstaje? Jest znamiennym skutkiem urazów mechanicznych i następstwem stanów zapalnych. Ten typ nadżerki zwiastować może również nowotwór szyjki macicy. Leczenie w tym przypadku polega na uzupełnieniu ubytku w nabłonku który pokrywa szyjkę macicy. Drugim gatunkiem ten choroby jest nadżerka rzekoma, inaczej zwana erytroplakią. Jest najczęściej diagnozowaną postacią tej choroby a jej leczenie rozpoczyna się zawsze od pokonania stanu zapalnego. Aby całkowicie wyeliminować powstałe zmiany, stosuje się m.in. metody chemiczne, krioterapię, laseroterapię, terapię impulsem elektrycznym i ciepłem. Trzecim gatunkiem są zmiany w stanach przednowotworowych. To mało optymistyczne miano, zyskały z uwagi na swój często poprzedzający nowotwór charakter. Rak szyjki macicy oraz stadia go poprzedzające, ukrywają się często właśnie pod postacią niepozornej nadżerki. Dlatego też, nie powinien dziwić „kaprys” lekarza chcącego wykonać badanie cytologiczne, ponieważ każda zmiana w kobiecym układzie rozrodczym wymaga specjalistycznej diagnozy.

Nadżerka ma nie jedno oblicze. Dlatego też ze względu na przebieg gojenia się, zaawansowania, a także różnicujący wygląd, dokonano następującej klasyfikacji. Przeważnie świeżo powstała zmiana charakteryzuje się zaczerwienionym obszarem, którego teren jest wyraźnie zaakcentowany i gładki, wskazywać będzie na nadżerkę prostą. W podobny sposób objawia się tzw. nadżerka brodawkowa, którą odróżnia brodawkowata powierzchnia a jej niemalże nierozłącznym towarzyszem jest stan zapalny. Jeśli natomiast po współżyciu obszar zmiany krwawi, mamy do czynienia z nadżerką krwawiącą. Kiedy w okolicy zaczerwienienia utworzą się wydzielające śluz, konstrukcje gruczołowe, objawy jasno wskazywać będą na nadżerkę gruczołową. Jak rozpoznać nadżerkę w stanie gojenia? Oczywiście po blednięciu zmiany. Kolejnym etapem gojenia jest zatarcie się granicy między zmianą a zdrowym nabłonkiem. W ostatnim etapie gojenia, zdrowy nabłonek całkowicie przykrywa terytorium nadżerki, która może pozostawić po sobie pamiątki w postaci tzw. torbieli Nabotha. Najrzadszym owocem zemsty jest zanik struktur wydzielających śluz.
gość gość 25.05.10, 15:11 cytuj link zgłoś

   
(23 - 0)
100%
wujek google pokaże ci jeszcze mnóstwo zdjęć :)
gość gość 25.05.10, 15:13 cytuj link zgłoś

   
(23 - 0)
100%
miałam nadżerkę i pani ginekolog usuwała mi ją wypalając(albo wymrażając , nie pamiętam bo miałam 2 takie zabiegi) . nie jest to przyjemny zabieg , ale bez przesady , kilka dni po zabiegu możesz czuć dyskomfort albo lekki ból. nie jest to nic strasznego:)
ap ap   25.05.10, 15:30 cytuj link zgłoś

   
(23 - 0)
100%
ja miełam często, tabletki lub wypalanka, lub zamrażanie, ja niebyłam nigdy w ciązy więc mi zaproponowano zamrażanie, i cieszę się puki byłam leczona tabletkami to ciąge wracał po zamrażaniu proble sie skończył. Troche boli , ale po wszystkim o tak czułam sie o niebo lepiej. ja miełam często, tabletki lub wypalanka, lub zamrażanie, ja niebyłam nigdy w ciązy więc mi zaproponowano zamrażanie, i cieszę się puki byłam leczona tabletkami to ciąge wracał po zamrażaniu proble sie skończył. Troche boli , ale po wszystkim o tak czułam sie o niebo lepiej.
gość gość 26.05.10, 10:33 cytuj link zgłoś


 
Zaloguj