Liczba pytań: 764960

Liczba odpowiedzi: 7147741

Kategoria: Małe dziecko
(16 odpowiedzi)
jolie19 Pytanie zadaje: jolie19   [21.02.2009]
Tagi: dziecko | logopeda | mowa | ćwiczenia

Do logopedy?

Witam, mam takie pytanie ponieważ różne opinie już słyszałam, moze tu dowiem się czegoś więcej, mam 2 dzieci w wieku 4 lat, synek mówi bardzo ładnie wypowiada "r", na co jeszcze moim zdaniem miałby czas...:) natomiast córeczka nie potrafi wymówić "r", ba ona nawet nie potrafi wymówić "L"... i tu jest problem na "R i L" mówi "J" i tak ze słowa lala wychodzi jaja.. sama nie wiem czy powinnam pójść już do logopedy czy jeszcze poczekać, niktórzy uwazają że jest jeszcze czas i się nauczy a niektórzy że już dawno powinam była to zrobic... staram się ćwiczyć z nią sama ale ona jest uparta i za żadne skarby po mnie nie powtórzy, a jeśli już powtórzy to źle, proszę bardzo o pomoc może jakieś ćwiczenia, albo rady...

Pokaż odpowiedzi użytkownika (2) »

Najlepsza odpowiedź
   
(14 - 5)
74%
Witam.Mam cieszka sytuacje z moim 4 letnim synkie ćwicze z nim wyrazy pojedyńcze i całe zdania ale on wcale nic nie mówi nawet słowo daj sprawia mu problem.mam pytanie czy powinam z nim iść do logopedy i czy logopeda przyjmnie 4 latka prosze o pomoc
gość  malwina 30.01.2011 cytuj zgłoś


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Pozostałe odpowiedzi
   
(12 - 6)
67%
skoro po tobie nie chce powtarzac to co pomoze jakas obca baba?
gość gość 21.02.09, 12:04 cytuj link zgłoś

   
(16 - 9)
64%
mój ma 5 lat i logopeda nic nie pomógł - uważam, że to zbędna instytucja!!! robię wszystko co mogę - dużo czytam, mały powtarza, mówimy śmieszne wierszyki akcentując na problematyczne litery czy głoski i czekamy;))))))) będzie dobrze (już jest znacznie lepiej;)))
więz tylko czas jest potrzebny!!!!! odpuśc sobie pseudolekarzy zwanych logopedami;))))
gość gość 21.02.09, 12:29 cytuj link zgłoś

   
(9 - 9)
50%
Znam ten problem bardzo dobrze .Moja córka w wieku 6 lat miała problem z s i sz w zdaniach.poszłam do logopedy i po tygodniu odpowiednich cwiczeń mamy problem z głowy,ale jeszcze została nam literka r .Córka chodzi do logopedy w szkole i jest już poprawa codziennie cwiczymy język,ale mogę polecic wam płytę którą kupiłam przez internet IGRASZKI SMOKA SZCZEPANA.Tam są różne cwiczenia robione przez dzieci i moje dzieciaki bardzo chętnie siadają i cwiczą razem.polecam.
lala lala   21.02.09, 13:01 cytuj link zgłoś

   
(16 - 8)
67%
Witam serdecznie!
Niestety, nie mogę się zgodzic z przedmówczynią. Zaznaczam, że nie jestem logopedą, a jedynie nauczycielką przedszkola, której syn miał także wadę - seplenienie międzyzębowe. Otóż jeszcze parę lat temu dawało się dziecku czas na osiągnięcie sprawności wymowy i dopiero ,gdy 6latek nie wymawiał prawidłowo wszystkich głosek - podnoszono alarm. Dziś wiadomo,że wada sama nie zniknie, a nie leczona - wręcz się utrwala. Powtarzanie z małą wyrazów z głoskami, których nie wymawia jest błędem- utrwala właśnie złe nawyki, jakie dziecko ma. Logopeda osiąga prawidłową wymowę danej głoski poprzez cwiczenia aparatu mowy i poprzez cwiczenie zupełnie innych głosek, co nam laikom wydaje się byc niedorzeczne, a chodzi tu o odpowiednie ustawienie języka w stosunku do zębów, warg, podniebienia, itd. Napewno warto juz dziś isc z małą do specjalisty - on orzeknie, czy trzeba już cwiczyc, czy jest to cecha rozwojowa, z którą dziecko sobie z czasem poradzi. Im później rozpocznie się leczenie, tym dłużej ono trwa i jest o wiele trudniejsze, a nawet niemożliwe - mamy przykłady na scenie politycznej...I jeszcze jedna uwaga - sam logopeda nic nie zrobi, nie jest czarodziejem - trzeba naprawdę systematycznie wykonywac zalecone cwiczenia. Pozdrawiam :-)
gość gość 21.02.09, 13:15 cytuj link zgłoś

   
(13 - 7)
65%
Gdy pisałam odpowiedź na pierwszy post moją "przedmówczynią" była mama 5letniego chłopca... Jak najbardziej popieram mamę 6letniej (dziewczynkio nicku "lala"), proszę wybaczyc małe zamieszanie :-)
gość gość 21.02.09, 13:23 cytuj link zgłoś

   
(9 - 6)
60%
ja radzę się już wybrać do logopedy, nic nie zaszkodzi a jak już to pomoże. A za parę miesięcy możesz żałować, że tak długo z tym zwlekałaś
gość gość 21.02.09, 13:27 cytuj link zgłoś

   
(12 - 7)
63%
tak sobie właśnie pomyślałam,że nie może to chodzic o mnie.Dzięki za sprostowanie.Pozdrawiam
lala lala   21.02.09, 13:30 cytuj link zgłoś

   
(12 - 5)
71%
dziękuję serdecznie za wypowiedzi, nie spodziewałam się tak szybkiej reakcji z Waszej strony ;) na pewno wybiorę się do logopedy, w sumie faktycznie zaszkodzić nie zaszkodzi a może pomóc... jeszcze raz dziękuję za dość wyczerpujące odpowiedzi, pozdrawiam :)
jolie19 jolie19   21.02.09, 15:17 cytuj link zgłoś

   
(6 - 10)
38%
Jestem studentką logopedii. Szkoda, że niektórzy mają takie przykre doświadczenia związane z poradnictwem logopedycznym (najwidoczniej trafiłaś do osoby, która nie zna się na rzeczy, albo nie ćwiczyliście z małym w domu - to do mamy tego pięciolatka), namawiałabym jednak żeby tak nie generalizować.
Głoska "r" jest jedną z trudniejszych i zazwyczaj pojawia się w języku dziecka jako ostatnia (także inne dziąsłowe sz, ż, cz, dż). Ważne, by dziecko nauczyło się ją prawidłowo wymawiać przed pójściem do szkoły podstawowej. "j" i "l" to rozwojowe substytuty tej głoski, z tym że "j" jest wcześniejsze, więc jeśli wybierzecie się do logopedy to najprawdopodobniej najpierw będzie próbował wywołać głoskę "l". Podstawą są tu ćwiczenia usprawniające język - do r i l trzeba unieść go na górne dziąsła, więc napewno będziecie ćwiczyli pionizację języka. Uczulam - jak już zgłosicie się na terapię - pamiętaj aby ćwiczyć z dzieckiem w domu - to naprawdę bardzo ważne - logopeda może wywołać głoskę, ale to głównie rodzice dbają o jej utrwalenie, tak, by mogła pojawiać się w mowie spontanicznej. Nie zrażajcie się - wywoływanie i utrwalanie "r" to długi proces - terapia może trwać nawet pół roku lub dłużej. Życzę powodzenia i pozdrawiam :O)
gość gość 25.02.09, 22:20 cytuj link zgłoś

   
(10 - 5)
67%
dziękuję za odpowiedź, moja mała nie wymawia właśnie literki L i właśnie największy problem mam z tą literką ponieważ mogę porównać jej brat ma tyle latek co ona i wymawia L bez problemu nawet zaczął wymawiać R z czego oczywiście się bardzo cieszę, i dlatego właśnie że mogę porównać widzę że coś jest nie tak z olą... wiem że trzeba z dzieckiem pracować, sama staram się pokazać jej jak jest ułożony język przy wymowie tej literki i muszę powiedzieć że język układa raczej dobrze ale literki nie wypowie... ale udam się do specjalisy bo być może (a raczej na pewno) coś robię nie tak, w końcu po to są logopedzi :):) pozdrawiam
jolie19 jolie19   26.02.09, 09:14 cytuj link zgłoś

   
(8 - 13)
38%
ja ma tez dziecz
gość gość 06.07.10, 17:02 cytuj link zgłoś

   
(12 - 8)
60%
Moja córka w w wieku 2,5 lat mówiła już zdaniami ale zamieniała K na T i G na D.Brzmiało to komicznie np.tuturytu todut pieje(kukuryku kogut pieje).Wszystkich to bawiło prócz mnie.Pediatra powiedziała że za dużo wymagam od niespełna 3 letniego dziecka ale ja znalazła w gazecie kilka ćwiczeń języka u dzieci z tą wadą i po 2 tygodniach codziennych prostych ćwiczeń córka zaczęła mówić poprawnie.Żaden logopeda nic nie zdziała jeśli brak systematyczności ze strony rodziców.
gość gość 26.09.10, 11:01 cytuj link zgłoś

   
(7 - 9)
44%
Mam koleżankę której syn właśnie nie wymawia R i L i zamienia na J.Ma 6 lat i chodzi do zerówki.Dostała ze szkoły skierowanie do logopedy ale nie pójdzie bo twierdzi że syn z tego wyrośnie.Twierdzi tak ponieważ jej starszy syn trochę seplenił np.nie sześć tylko sieść i samo przeszło.Mówiłam że ta wada jest cięższa ale ona swoje wie.
gość gość 26.09.10, 11:07 cytuj link zgłoś

   
(14 - 5)
74%
Witam.Mam cieszka sytuacje z moim 4 letnim synkie ćwicze z nim wyrazy pojedyńcze i całe zdania ale on wcale nic nie mówi nawet słowo daj sprawia mu problem.mam pytanie czy powinam z nim iść do logopedy i czy logopeda przyjmnie 4 latka prosze o pomoc Witam.Mam cieszka sytuacje z moim 4 letnim synkie ćwicze z nim wyrazy pojedyńcze i całe zdania ale on wcale nic nie mówi nawet słowo daj sprawia mu problem.mam pytanie czy powinam z nim iść do logopedy i czy logopeda przyjmnie 4 latka prosze o pomoc
gość malwina 30.01.11, 21:10 cytuj link zgłoś

   
(9 - 7)
56%
mam synka 2,5roczku mówi zaledwie 12 słówek nie wiem czy powinnam iść z nim do logopedy mówią mi,że jeszcze bedzie gadał bo chłopcy zaczynaja później co mam robić?
gość gość 13.04.11, 16:14 cytuj link zgłoś

   
(2 - 3)
40%
jak ma wade wymowy to tak
gość pro single mama 10.09.14, 00:40 cytuj link zgłoś


 
Zaloguj