Liczba pytań: 764945

Liczba odpowiedzi: 7147622

Kategoria: Dowolny temat
(20 odpowiedzi)
gość
Pytanie zadaje: gość [26.10.2009]

Pozbawienie praw ojcowskich i nazwiska.

Chcę pozbawić ojca dziecka wszelkich praw i nazwiska,od 4 lat wogule nie mamy z nim kontaktu.Jak wyglądaje takie rozprawy i czy od razu sąd rozstrzygnie,czy potrzeba kilka spraw.Może ktoś z Was miał taką rozprawe i mi pomoże,bo nic nie wiem i trochę się boję.Słyszałam też że będę musiała oddać pieniądze za alimenty do funduszu i on nie będzię musiał już płacić,prawda?

Najlepsza odpowiedź
   
(21 - 0)
100%
moja przyjaciółka pozbawiała praw do swojej córki - zanim doszło do jakiejkolwiek rozprawy w sądzie, musiała się stawić, wraz z nim w poradni rodzinnej. Po 4 razach, kiedy ona się stawiła, a on wcale, sąd wydał wyrok zaocznie - pozbawiony praw rodzicielskich z przyznanymi alimentami.
gość  Zazoola 26.10.2009 cytuj zgłoś


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Pozostałe odpowiedzi
   
(4 - 6)
40%
z pozbawieniem praw wygląda tak, że musisz złożyć pozew do sądu opiekuńczo rodzinnego... musisz napisać powodu dla których chcesz pozbawić ojca dziecka praw...
a ile będzie trwała taka sprawa tego nie wiadomo, różnie z tym bywa...
a jeśli chodzi o alimenty to z tego co ja wiem, to nie musisz ich oddawać do funduszu alimentacyjnego...
ale jest chyba cos takiego, że jak pozbędziesz ojca dziecka praw rodzicielskich to on nie będzie juz musiał płacić alimentów na dziecko, ale dokładnie nie wiem jak to jest
maszyna maszyna   26.10.09, 12:40 cytuj link zgłoś

   
(8 - 3)
73%
NIEPRAWDA
Co innego prawa a co innego obowiazki rodzicielskie
Pozabaenie praw rodzicielskich i nazwiska nie znaczy, że przestaje byc ojcem i nie ma obowiazki alimentacyjnego
Fioletowa Fioletowa   26.10.09, 12:40 cytuj link zgłoś

   
(5 - 2)
71%
Maja sistra dostaje alimenty na dzieci a teraz jest sprawa o odebranie ojcu wszelkich praw do dzieci..ale alimenty i tak będzie dostawała z funduszu...składała wnioski na alimenty w mops-sie
gość gość 26.10.09, 12:42 cytuj link zgłoś

   
(5 - 17)
23%
w KRO znalazłam jeszcze takie coś:
Art.&. Ograniczenie władzy rodzicielskiej
1. jeśeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicm nie pozostającym ze sobą w związku małżeńskim, sąd opiekuńczy może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z nich, ograniczając władzę rodzicielską drugiemu do określonych obowiązków i uprawnień do odoby dziecka.

2. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy rodzice pozostają ze sobą w związku małżeńskim, lecz żyją w rozłączeniu.

Art. 11. Pozbawienie.
1. Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

1a. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy ustały przyczyny zastosowania art9. 2 pkt 5, a w szczególności gdzy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.

2. W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opikuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.
maszyna maszyna   26.10.09, 12:59 cytuj link zgłoś

   
(20 - 0)
100%
W odebraniu/ograniczeniu praw chodzi o to,by matka,gdy ojciec poszedl w siną dal mogła np wysłać dziecko na wycieczke,w razie wypadku by podpisała np zgodę na operacje itp..Jeśli dziecko ma oboje rodiców z pelnią praw rodzicielskich ojciec musi wyrazić zgodę np na wydanie paszportu dziecku.Sad nei jest skłonny do odbierania-pierw je raczej ograniczają,NA PEWNO nie jest to jedna rozprawa,mojemu koledze taka sprawa ciągnie się już trzeci rok-on chce byc ojcem,ale dziewczyna go zostawiła wyszła za innego i chce odbrac mu dziecko..A sprawa o nazwisko to kompletnie co innego,musisz założyc kolejną sprawę o pozbawienie nazwiska-ale o to jezcze trudniej.Proponuję znaleźć forum porad prawnych,albo isć po poradę do adwokata-koszt ok 50zł.Spisz pytania na kartce i rób notatki-adwokat najlepszy,bo dziala w tym praktycznie i najlepiej doradzi.
gość gość 26.10.09, 13:03 cytuj link zgłoś

   
(20 - 0)
100%
To zależy co chcesz zrobić, niestety ale raczej nie będziesz mogla pozbawić dziecka nazwiska, chyba, że ojciec wyrzeknie sie ojcostwa. Wtedy występujesz do sądu o pozbawienie ojcostwa. Ale sąd zgodzi sie na to tylko jeśli ojciec dziecka dobrowolnie sie zrzeknie. Moim zdaniem praktyczniej, prościej i lepiej dla ciebie jest pozbawić ojca wladzy rodzicielskiej. Wtedy nadal masz prawo do alimentów.
gość Louise 26.10.09, 13:03 cytuj link zgłoś

   
(21 - 0)
100%
moja przyjaciółka pozbawiała praw do swojej córki - zanim doszło do jakiejkolwiek rozprawy w sądzie, musiała się stawić, wraz z nim w poradni rodzinnej. Po 4 razach, kiedy ona się stawiła, a on wcale, sąd wydał wyrok zaocznie - pozbawiony praw rodzicielskich z przyznanymi alimentami. moja przyjaciółka pozbawiała praw do swojej córki - zanim doszło do jakiejkolwiek rozprawy w sądzie, musiała się stawić, wraz z nim w poradni rodzinnej. Po 4 razach, kiedy ona się stawiła, a on wcale, sąd wydał wyrok zaocznie - pozbawiony praw rodzicielskich z przyznanymi alimentami.
gość Zazoola 26.10.09, 13:10 cytuj link zgłoś

   
(21 - 0)
100%
forumprawne.org/prawo-rodzinne-op iekuncze/41539-pozbawienie-praw-r odzicielskich-zobowiazanie-alimen tacyjne-czy-istnieje.html
maszyna maszyna   26.10.09, 13:18 cytuj link zgłoś

   
(24 - 4)
86%
ja staram sie odebrac już ponad rok mu prawa i bez skutku narazie ma ograniczone ,nie wstawia sie ani nie odbiera listu poleconego a policja nie może do niego dotrzeć
gość gość 26.10.09, 14:36 cytuj link zgłoś

   
(20 - 0)
100%
nazwisko mozesz bez problemu zmienic dziecku na swoje poprostu nie uznajesz jego ojcostwa ja tak zrobilam a do odebrania praw wystarczy ze nie placi alimentow i nie obchodzi go dziecko jak bedziesz miala dobre argumenty na niego to na jednej rozprawie wszystko zalatwisz j tak mialam zalezy od sadu
gość gość 26.10.09, 14:49 cytuj link zgłoś

   
(22 - 2)
92%
gość
pozbawienie praw nie zwalnia go z placenia alimentow chyba ze sam zrzeknie sie praw


nawet jak sie zrzeknei to płacic MUSI
Fioletowa Fioletowa   26.10.09, 15:47 cytuj link zgłoś

   
(22 - 3)
88%
nie prawda nie musi bo wtedy dziecko ma w metryce ojciec nieznany
gość gość 26.10.09, 16:24 cytuj link zgłoś

   
(20 - 0)
100%
pod warunkiem ze matka i ojciec nie chca go d ometryki wpisac
gość gość 26.10.09, 21:37 cytuj link zgłoś

   
(20 - 0)
100%
czyli jak to jest dokladnie jak zrzeknie sie praw do dziecka sam to alimentów nie musi placić, i czy to obowiazuje zaraz po urodzeniu dziecka czy w kazdym momencie moze sie zrzec prosze o odpowiedź
gość gość 08.12.09, 20:41 cytuj link zgłoś

   
(1 - 0)
100%
rostałam sie zmoim chłopakiem mamy 9 miesiecznego syna ale on nim sie nie interesuje nie daje na niego pieniedzy anai nic czy mam szanse o pozbawienie go praw i alimenty na czym to wszystko polega
prosze o rady
gość paulina 06.07.10, 18:46 cytuj link zgłoś

   
(1 - 1)
50%
mam 6letniego syna ojciec dziecka nie utrzymuje z nami kontaktów od 5 lat .nie płaci alimentów i wogóle sie nie interesuje dzieckiem.Czy w tej sytuacji moge go pozbawic jakichkolwiek praw do dziecka??
gość gość 29.09.10, 14:34 cytuj link zgłoś

   
(1 - 0)
100%
jestem juz rok po rozwodzie mam zasodzone alimenty ale i tak on ich nie placi tylko mops. Czy moge go pozbawic praw rodzicielskich ze wzgledu na to ze on od rozprawy nie interesuje wogole dzieckiem !!!!
gość marta 21.10.10, 11:29 cytuj link zgłoś

   
(2 - 0)
100%
Kochane kobitki, w momencie kiedy tatuś waszego dziecka nie płaci alimentów a ma je zasądzone zgłaszacie do komornika, alimenty zasądzone, a nie płacone przez okres 2 miesięcy ściąga komornik, jeżeli tatuś nie jest zdolny do płacenia alimentów, ale jego z zaznaczeniem jego rodzic jest zdolny to będzie te alimenty musiał płacić rodzic - najczęściej jest to matka, jest też sprawa posiadanego majątku tatusia bo komornik ma prawo siąść na jego majątek skoro ten dobrowolnie nie chce płacić, jeżeli on nie jest w stanie ani jego rodzice płacić tych alimentów wtedy alimenty daje odpowiedni organ..
Co do spraw tatusiów którzy urywają kontakt i nie dają dobrowolnie na dziecko, otóż drogie Panie jeżeli tatuś jest wpisany w metryce urodzenia dziecka to wystarczy wystąpić o alimenty do sądu.
Jeżeli zaś tatuś nie jest wpisany w metrykę, a Wy wiecie, że on jest tatusiem, wtedy jeśli dobrze pamiętam powinnyście się zgłosić do ośrodka pomocy rodzinie, oni wtedy powiedzą jak to dokładnie wygląda i gdzie należy co składać, ale potencjalny tatuś dostanie wezwanie na dobrowolne badanie ojcostwa, a jak się nie zgodzi lub się nie stawi to dostanie przymusowe, i po takim badaniu jak okaże się że jest tatusiem to zostaną na niego nałożone alimenty.
Teraz pozostaje jeszcze jedna sprawa, otóż jeżeli jesteście samotnymi matkami i na dokładkę nie pracujecie, a tatuś nie zapłacił alimentów za jeden miesiąc to już macie prawo do tego aby iść do komornika i on zajmie się ściągnięciem tychże alimentów z odsetkami.
ALIMENTY zasądzone, a nie płacone pamiętajcie że są oprocentowane i zgłoszenie do komornika sprawi, że tatuś będzie musiał spłacić zaległe alimenty wraz z odsetkami za spóźnienie w taki czy inny sposób.

Mój były mąż nie płacił alimentów, zanim zgłosiłam do komornika to poinformowałam o tym fakcie jego rodzinę, puki co to oni regulują jego alimenty, a całą resztę wiem od radcy prawnego do spraw rodzinnych.

Pozdrawiam.
gość gość 12.04.11, 16:25 cytuj link zgłoś

   
(1 - 0)
100%
Jestem po rozwodzie 2 lata, były ex jest alkoholikiem. Mamy 13 letnią córę do której zostały mu zabrane prawa rodzicielskie przez prokuraturę. Kochane kobietki wszystkie informacje są bez płatne w mopsach i u komorników sadowych jeśli macie zasądzone alimenty. Pytajcie o swoje prawa i waszych dzieci aby potem nie musiały spłacać długów tatusia po uzyskaniu pełnoletności albo na starość płacić mu alimentów. Ja rozwód i alimenty miałam orzeczone po pierwszej rozprawie sądowej a pozbawienia praw rodzicielskich na drugiej, bo na pierwszej był na odwyku a tak nawiasem to na żadnych z tych spraw nie był. Sąd wydał wyroki zaoczne, które się po 2 tygodniach uprawomocniły. Alimenty córka ma wypłacane przez fundusz alimentacyjny. Pozdrawiam .
gość gość 19.03.12, 12:00 cytuj link zgłoś

   
(1 - 0)
100%
Jezeli odbiorę prawa rodzicielskie ojcu to czy alimenty z funduszu już na dziecko nie dostane ??
gość gość 26.02.16, 19:30 cytuj link zgłoś


 
Zaloguj