Liczba pytań: 580923

Liczba odpowiedzi: 5853781

Kategoria: Dom i rodzina
(16 odpowiedzi)
gość
Pytanie zadaje: gość [07.01.2013]

ZUS-L4

Czy sa tu mamy,ktore znaja sie sprawach ZUS tzn.chodzi o zasilek chorobowy.Mam kilka pytań
1. Czy przychodnia wysyła kopie L4 do ZUS
2.cO jeśli mam L4 od lekarza a nie podam w zakładzie pracy i będe pracować
3.Wiem,ze ZUS moze mnie skontrolować w domu,alejesli mnie zastanie ma prawo iśc do mojego zakladu pracy?
4.Czy jesli mam L4 od lekarza a nie chce być na chorobowym to czy powinnam powiadomić o tym ZUS czy jesli poprostu pracodawcy nie dostarcze L4 to tak jakbym go nie miała
Proszę o pomoc...ps.chodzi mi ochorobowe płatne juz przez ZUS po 31 dniach platnych przez pracodawce.....dziękuje

Najlepsza odpowiedź
   
(1 - 0)
100%
jak nie dasz od pracodawcy to nic nie zrobią,wtedy zwolnienie jest nie wazne
gość  gość 20.04.2013 cytuj zgłoś


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Pozostałe odpowiedzi
   
(1 - 0)
100%
jak nie dasz od pracodawcy to nic nie zrobią,wtedy zwolnienie jest nie wazne jak nie dasz od pracodawcy to nic nie zrobią,wtedy zwolnienie jest nie wazne
gość gość 20.04.13, 16:10 cytuj link zgłoś

   
(0 - 0)
0%
myslałam,ze jeśli pracodawca nie poda w ZUS to tak jakby nie było L4..ktos mi mówił,ze ważne l4 jest dopiero jak sie kopia z przychodni pokryje z tą od pracodawcy to dopiero jest brane przez uwagę
dziękuje za odp.
gość gość 07.01.13, 10:55 cytuj link zgłoś

   
(1 - 1)
50%
Art. 62. 1. Zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć nie
później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi zasiłków, z
uwzględnieniem ust. 2.
2. Ubezpieczony, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a, obowiązany jest
dostarczyć zaświadczenie lekarskie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania
płatnikowi składek, który przekazuje je niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych, podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego.
3. Niedopełnienie obowiązku określonego w ust. 1 i 2 powoduje obniżenie o 25 %
wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do
pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie
zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
gość gość 07.01.13, 10:56 cytuj link zgłoś

   
(0 - 0)
0%
jakie 3 kopie?
chyba dwie jedna od lekarza druga od pracodawcy
gość gość 20.04.13, 16:08 cytuj link zgłoś

   
(0 - 0)
0%
Ale bzdury piszecie !!!!!
Druk ZUS ZLA,/zwolnienie lekarskie/ jest w 3 egzemplarzach - jeden zostaje w przychodni, drugi przychodnia wysyła do ZUS a trzeci dostaje pracownik i następnie przekazuje go pracodawcy.
gość gość 07.01.13, 11:37 cytuj link zgłoś

   
(0 - 0)
0%
gość
Ale bzdury piszecie !!!!! Druk ZUS ZLA,/zwolnienie lekarskie/ jest w 3 egzemplarzach - jeden zostaje w przychodni, drugi przychodnia wysyła do ZUS a trzeci dostaje pracownik i następnie przekazuje go pracodawcy.
i w zusie sprawdzają 3 kopie dopiero jak przyjdzie l4 od pracodawcy, nigdy wcześniej
gość gość 07.01.13, 11:40 cytuj link zgłoś

   
(1 - 2)
33%
gość
myslałam,ze jeśli pracodawca nie poda w ZUS to tak jakby nie było L4..ktos mi mówił,ze ważne l4 jest dopiero jak sie kopia z przychodni pokryje z tą od pracodawcy to dopiero jest brane przez uwagę dziękuje za odp.


na 100% nie. Jestem w temacie na bieżąco - w piątek byłam w Zusie i się o to pytałam ;)
gość gość 07.01.13, 10:57 cytuj link zgłoś

   
(0 - 1)
0%
kamciamamcia
Ad 1. Przychodnia nic nie wysyła, ich czerwone druczki służą tylko do rozliczania się z ilości druczków. Ad 2. Nie stanie się nic - możesz normalnie pracować. Poprostu nie wykorzystasz tego zwolnienia. Ad 3. Mogą Ci skontrolować, ale tylko jeśli będziesz na zwolnieniu, tzn. Twoja zielona kopia dotrze do Zuzsu. Ad 4. Tak jakbyś go nie miała, nie dawaj go pracodawcy i idź normalnie do pracy. Albo na pszyszłość nie bierz zwolnienia od lekarza po prostu.
tez mi sie tak wydawało jak piszesz,bo przeciez nikt nie ma prawa mnie zmusić do L4 a czasami lekarz jest tak uparty(ja takiego mam) i aż mi głupio zwolnienia nie brac jak jestem bardzo chora
gość gość 07.01.13, 10:58 cytuj link zgłoś

   
(1 - 2)
33%
gość
kamciamamcia
Ad 1. Przychodnia nic nie wysyła, ich czerwone druczki służą tylko do rozliczania się z ilości druczków. Ad 2. Nie stanie się nic - możesz normalnie pracować. Poprostu nie wykorzystasz tego zwolnienia. Ad 3. Mogą Ci skontrolować, ale tylko jeśli będziesz na zwolnieniu, tzn. Twoja zielona kopia dotrze do Zuzsu. Ad 4. Tak jakbyś go nie miała, nie dawaj go pracodawcy i idź normalnie do pracy. Albo na pszyszłość nie bierz zwolnienia od lekarza po prostu.
tez mi sie tak wydawało jak piszesz,bo przeciez nikt nie ma prawa mnie zmusić do L4 a czasami lekarz jest tak uparty(ja takiego mam) i aż mi głupio zwolnienia nie brac jak jestem bardzo chora


Po prostu go nie dawaj w pracy i idź do pracy normalnie. Będzie tak jak byś go w ogóle nie brała.
gość gość 07.01.13, 11:00 cytuj link zgłoś

   
(0 - 1)
0%
jak nie chcesz być na chorobowym to nie zgadzaj się na l4 po prostu. jeśli pójdziesz do pracy i nie dasz l4, to pracodawca może mieć kłopoty. ale i ty również jak cię nie znajdzie kontrola zus tam gdzie być powinnaś. wtedy mogą powołać komisję, która sprawdzi czy aby na pewno jesteś niezdolna w danym momencie do pracy i wtedy ty ponosisz konsekwencje.
gość gość 07.01.13, 11:02 cytuj link zgłoś

   
(0 - 1)
0%
kamciamamcia
gość
kamciamamcia
Ad 1. Przychodnia nic nie wysyła, ich czerwone druczki służą tylko do rozliczania się z ilości druczków. Ad 2. Nie stanie się nic - możesz normalnie pracować. Poprostu nie wykorzystasz tego zwolnienia. Ad 3. Mogą Ci skontrolować, ale tylko jeśli będziesz na zwolnieniu, tzn. Twoja zielona kopia dotrze do Zuzsu. Ad 4. Tak jakbyś go nie miała, nie dawaj go pracodawcy i idź normalnie do pracy. Albo na pszyszłość nie bierz zwolnienia od lekarza po prostu.
tez mi sie tak wydawało jak piszesz,bo przeciez nikt nie ma prawa mnie zmusić do L4 a czasami lekarz jest tak uparty(ja takiego mam) i aż mi głupio zwolnienia nie brac jak jestem bardzo chora
Po prostu go nie dawaj w pracy i idź do pracy normalnie. Będzie tak jak byś go w ogóle nie brała.
kamcia ma racje dla zusu wiązące jest l4 zgłoszone przez pracodawce
gość gość 07.01.13, 11:07 cytuj link zgłoś

   
(0 - 1)
0%
to nie przychodznia tylko pracodawca wysyla zwolnienie- ja zawsze wysylam ksiegowej, musisz przekazac zwolnienie do pracy i nie mozesz byc jednoczesnie na l4 i pracowac- pracodawca moze przez ciebie miec klopoty
gość gość 07.01.13, 10:51 cytuj link zgłoś

   
(0 - 1)
0%
1. Tak
2. Jeśli to wychwycą to nie dostaniesz zasiłku
3.Może Cię szukać wszędzie,
4. Mając L-4 nie możesz pracować. Druk jest wypełniany w kopiach i trafia do kilku miejsc równocześnie.
gość gość 07.01.13, 10:51 cytuj link zgłoś

   
(0 - 1)
0%
gość
to nie przychodznia tylko pracodawca wysyla zwolnienie- ja zawsze wysylam ksiegowej, musisz przekazac zwolnienie do pracy i nie mozesz byc jednoczesnie na l4 i pracowac- pracodawca moze przez ciebie miec klopoty

Jeden egzemplarz zwolnienia wysyła do ZUSu Przychodnia.
gość gość 07.01.13, 10:52 cytuj link zgłoś

   
(2 - 3)
40%
Ad 1. Przychodnia nic nie wysyła, ich czerwone druczki służą tylko do rozliczania się z ilości druczków.
Ad 2. Nie stanie się nic - możesz normalnie pracować. Poprostu nie wykorzystasz tego zwolnienia.
Ad 3. Mogą Ci skontrolować, ale tylko jeśli będziesz na zwolnieniu, tzn. Twoja zielona kopia dotrze do Zuzsu.
Ad 4. Tak jakbyś go nie miała, nie dawaj go pracodawcy i idź normalnie do pracy. Albo na pszyszłość nie bierz zwolnienia od lekarza po prostu.
gość gość 07.01.13, 10:52 cytuj link zgłoś

   
(0 - 2)
0%
gość
gość
to nie przychodznia tylko pracodawca wysyla zwolnienie- ja zawsze wysylam ksiegowej, musisz przekazac zwolnienie do pracy i nie mozesz byc jednoczesnie na l4 i pracowac- pracodawca moze przez ciebie miec klopoty
Jeden egzemplarz zwolnienia wysyła do ZUSu Przychodnia.


nie prawda. oni muszą się rozliczać tylko z ilości druków. nic do Zusu nie wysyłają.
gość gość 07.01.13, 10:53 cytuj link zgłoś


 
Zaloguj

Dodaj zdjęcia lub inne pliki »