Liczba pytań: 598768

Liczba odpowiedzi: 6026524

(12 odpowiedzi)
gość
Pytanie zadaje: gość [10.10.2011]

Czy fotelik dziecka może być z przodu??

Hej mój synek ma 8 miesięcy i narazie jeszcze ma nosidełko ale już niedługo chcę mu kupić fotelik samochodowy. I moje pytanie czy można ustawić taki fotelik z przodu w samochodzie??

Najlepsza odpowiedź
   
(1 - 0)
100%
padme89
Jeśli masz poduszkę to kategorycznie nie można!


Czyli jeżeli nie ma poduszki to Twoim zdaniem może wozić?
gość  gość J 10.10.2011 cytuj zgłoś


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Pozostałe odpowiedzi
   
(0 - 4)
0%
Nie
gość gość 10.10.11, 09:01 cytuj link zgłoś

   
(2 - 2)
50%
Można przodem do kierunku jazdy
gość gość 10.10.11, 09:02 cytuj link zgłoś

   
(2 - 3)
40%
niby można jeśli nie masz z przodu ze strony pasażera poduszki powietrznej.Przynajmniej tutaj tak mamuśki pisały,ale ja i tak dzieci sadzam z tyłu,bo ostatnio rozmawiaąłm ze znajomym.On ma syna 9 letniego i go na podwyższaczu posadził z przodu.Policja go złapała i dali mu 100zł za to mandatu
gość gość 10.10.11, 09:03 cytuj link zgłoś

   
(2 - 2)
50%
Jeśli masz poduszkę to kategorycznie nie można!
padme89 padme89   10.10.11, 09:06 cytuj link zgłoś

   
(0 - 3)
0%
gość
Można przodem do kierunku jazdy


Przodem do kierunku jazdy można wozić dziecko gdy ukończy rok, natomiast autorka pyta czy na przednim siedzeniu można, otóż na 100% NIE MOŻNA
gość gość J 10.10.11, 09:06 cytuj link zgłoś

   
(1 - 0)
100%
padme89
Jeśli masz poduszkę to kategorycznie nie można!


Czyli jeżeli nie ma poduszki to Twoim zdaniem może wozić? [autor="padme89"] Jeśli masz poduszkę to kategorycznie nie można! [/autor]

Czyli jeżeli nie ma poduszki to Twoim zdaniem może wozić?
gość gość J 10.10.11, 09:08 cytuj link zgłoś

   
(1 - 1)
50%
gość J
gość
Można przodem do kierunku jazdy
Przodem do kierunku jazdy można wozić dziecko gdy ukończy rok, natomiast autorka pyta czy na przednim siedzeniu można, otóż na 100% NIE MOŻNA


niestety ale polskie prawo pozwala wozić dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu jak nie ma się poduszek powietrznych albo są wyłączone, osobiście nigdy bym dziecka nie posadziła
gość filipkowamama 10.10.11, 09:09 cytuj link zgłoś

   
(2 - 3)
40%
padme89
Jeśli masz poduszkę to kategorycznie nie można!


Jeśli nie masz poduszki to kategorycznie nie można.
gość gość 10.10.11, 09:10 cytuj link zgłoś

   
(2 - 1)
67%
gość J
padme89
Jeśli masz poduszkę to kategorycznie nie można!
Czyli jeżeli nie ma poduszki to Twoim zdaniem może wozić?


nie według niej tylko wg prawa, w foteliku tyłem do kierunku jazdy, bez poduszek albo z wyłączonymi
gość filipkowamama 10.10.11, 09:10 cytuj link zgłoś

   
(1 - 1)
50%
Sposób przewożenia dzieci w pojeździe samochodowym uregulowane zostało w Ustawie z dnia 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108 z 2005r., poz. 908 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami):
Art. 39. ust. 3. w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
Art. 45. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1;
przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.
Jak wynika z powyższych przepisów prawidłowym jest przewożenie 10 miesięcznego dziecka w foteliku ochronnym na przednim siedzeniu zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Natomiast jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę powietrzną pasażera to przewożenie dziecka może odbywać się tylko przodem do kierunku jazdy.
http://www.v10.pl/prawo/Przewo(...)sazera,269.html
gość filipkowamama 10.10.11, 09:13 cytuj link zgłoś

   
(1 - 2)
33%
gość
padme89
Jeśli masz poduszkę to kategorycznie nie można!
Jeśli nie masz poduszki to kategorycznie nie można.


włąśnie jeśli są to nie można tyłem do kierunku jazdy,żeby dziecka nie udusić
gość gość 10.10.11, 09:15 cytuj link zgłoś

   
(1 - 1)
50%
Faktycznie kiedyś można było foteliki montować z przodu jeśli nie było poduszki lub była wyłączona. Jednak ten przepis się zmienił. Obecnie na przednim siedzeniu może jechać dziecko do roku tyłem do kierunku jazdy i oczywiście bez poduszki powietrznej lub przy wyłączonej. I jak pisze wyżej można dostać mandat za dziecko w foteliku lub podstawce na przednim siedzeniu.
Mamzilla Mamzilla   10.10.11, 09:15 cytuj link zgłoś


 
Zaloguj

Dodaj zdjęcia lub inne pliki »