Liczba pytań: 587493

Liczba odpowiedzi: 5914196

Kategoria: Dom i rodzina
(6 odpowiedzi)
gość
Pytanie zadaje: gość [04.10.2011]

Zmiana nazwiska dziecka

po rozwodzie wróciłam do panieńskiego nazwiska,moja 11 letnia córka tez by chciała nosić moje nazwisko,ponieważ ojciec sie na nia wypiął i od kilku lat nie spotyka sie z nia ona go zwyczajnie znienawidziła,próbuje jej tłumaczyc że tak nie może ale ona swoje wie,zreszta dziewczynki w tym wieku sa juz bardzo mądre.z tąd moje pytanie czy moge dziecku zmienic nazwisko?czy musi być na to zgoda ojca?a czy dziecko może samo prosic przez sąd o zmiane nazwiska?słyszałam że jak skończy 13 lat to tak ale ile w tym prawdy?

Najlepsza odpowiedź
   
(4 - 0)
100%
Art. 5. 1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy zmiana nazwiska ma dotyczyć tylko małoletniego dziecka. Z wnioskiem o zmianę nazwiska małoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy.

2. Wniosek o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego. Powinien spełniać wymogi formalne takie jak dla pozwu (126, 187 kpc).
gość  gość 04.10.2011 cytuj zgłoś


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Pozostałe odpowiedzi
   
(4 - 0)
100%
Art. 5. 1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy zmiana nazwiska ma dotyczyć tylko małoletniego dziecka. Z wnioskiem o zmianę nazwiska małoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy.

2. Wniosek o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego. Powinien spełniać wymogi formalne takie jak dla pozwu (126, 187 kpc). Art. 5. 1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
3. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej. Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy opiekuńczej.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy zmiana nazwiska ma dotyczyć tylko małoletniego dziecka. Z wnioskiem o zmianę nazwiska małoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy.

2. Wniosek o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego. Powinien spełniać wymogi formalne takie jak dla pozwu (126, 187 kpc).
gość gość 04.10.11, 13:44 cytuj link zgłoś

   
(1 - 0)
100%
musisz o to wystapić do sądu. najlepiej jak jest zgoda , ale jeśli jej nie ma jest szansa-sąd rozważa zasadność wniosku. i tak, po ukończeniu 13 roku życia dziecko moze zabrać głos w tej sprawie
gość gość 04.10.11, 13:46 cytuj link zgłoś

   
(0 - 0)
0%
jasmina82
musisz o to wystapić do sądu. najlepiej jak jest zgoda , ale jeśli jej nie ma jest szansa-sąd rozważa zasadność wniosku. i tak, po ukończeniu 13 roku życia dziecko moze zabrać głos w tej sprawie


nie 13 lat, tylko 14, i nie moze zabrac głosu tylko musi wyrazic zgode- ktos juz jej podał przepis prawny
gość gość 04.10.11, 13:50 cytuj link zgłoś

   
(0 - 0)
0%
gość
jasmina82
musisz o to wystapić do sądu. najlepiej jak jest zgoda , ale jeśli jej nie ma jest szansa-sąd rozważa zasadność wniosku. i tak, po ukończeniu 13 roku życia dziecko moze zabrać głos w tej sprawie
nie 13 lat, tylko 14, i nie moze zabrac głosu tylko musi wyrazic zgode- ktos juz jej podał przepis prawny

przyjaciółki brat zabierał głos przed sem w tej sprawie jak miał 13 lat stąd mam taką informację (zabranie głosu w sprawie= opowiedzenie się za lub przeciw co jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wniosek matki lub nie- czyli jeszcze prościej zgodzenie się lub nie-bo dziecko w tym wieku może się też nie zgodzić)
gość gość 04.10.11, 13:56 cytuj link zgłoś

   
(0 - 0)
0%
jasmina82
gość
jasmina82
musisz o to wystapić do sądu. najlepiej jak jest zgoda , ale jeśli jej nie ma jest szansa-sąd rozważa zasadność wniosku. i tak, po ukończeniu 13 roku życia dziecko moze zabrać głos w tej sprawie
nie 13 lat, tylko 14, i nie moze zabrac głosu tylko musi wyrazic zgode- ktos juz jej podał przepis prawny
przyjaciółki brat zabierał głos przed sem w tej sprawie jak miał 13 lat stąd mam taką informację (zabranie głosu w sprawie= opowiedzenie się za lub przeciw co jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wniosek matki lub nie- czyli jeszcze prościej zgodzenie się lub nie-bo dziecko w tym wieku może się też nie zgodzić)
nie chodzi mi o zabranie głosu- tylko o róznice " moze" a " musi"
gość gość 04.10.11, 13:59 cytuj link zgłoś

   
(0 - 0)
0%
Jaz zmieniłam mojemu dziecku nazwisko za zgodą sądu na moje i mojego obecnego męża.Posiadam pismo sądowe napisane przez prawnika zapłąciłam za nie 160 zł.Zainteresowanym mogę odsprzedać znacznie taniej.Proszę o kontakt sabi@poczta.onet.eu
gość gość 29.12.11, 09:53 cytuj link zgłoś


 
Zaloguj

Dodaj zdjęcia lub inne pliki »